Hra se stíny

22.10.2013 14:52

 

David Bellino, majitel významné americké firmy, se rozhodne strávit silvestrovskou noc končícího roku 1989 se čtyřmi přáteli z mládí a se svou atraktivní milenkou Laurou. Všichni pozvání přijímají – mimo jiné proto, že se touží vypořádat s hostitelem, který svým sobectvím a ctižádostí trvale poznamenal jejich život. Avšak dříve než dojde ke vzájemné konfrontaci, leží David zastřelen ve své pracovně. Na pozadí výslechů, dramatických rozmluv a mučivých vzpomínek se postupně rodí bizardní, kaleidoskopicky obaz šesti osudů, jež vzájemně spojila a současně zničila potřeba lásky a přátelství.

 

Charlotte Linková je známá německá autorka bestsellerů. Narodila se roku 1963 ve Frankfurtu nad Mohanem. Jen v Německu se prodalo 9 miliónu jejích výtisků. Spřádá nit osudových, agresivních, úzkostlivých ale i romantických a intimních vztahů odehrávajících se ve válečném Berlíně, anglickém prominentním internátu, honosných i chudinských čtvrtích Londýna a New Yorku, slunné Kalifornii a vídeňských ulicích, s precizním mistrovstvím a smyslem pro psychologický detail.

 

Knihu jsem objevila náhodou v knihovně a vzala ji do rukou. Po přečtení anotace se mi docela zalíbila (až na obálku) a řekla jsem si, že bych jí mohla dát šanci. A tak skončila v mé náruči mezi ostatními knihami.

 

Ocitáme se v New Yorku na konci roku 1988 a začátkem roku 1989, kdy při silvestrovské noci umírá Andrea Bredow. V jeho ,, poslední chvíli‘‘ vzpomíná na své dětství a na opětovné shledání s dávnou přítelkyní Christinou, s niž se dal dohromady a osvojil si jejího syna Davida Belliniho, proto aby měl dědice. Tak začíná onen příběh, ve kterém se pohybuje jejich syn David.

 

Uběhl rok, co zemřel Andreas Bredow a David po něm zdědil veškerý majetek. Má přítelkyni Lauru, která jak se zdá, s ním není jen z čisté lásky. Ke konci roku 1989 pozve David své přátele (Mary, Steva, Natalii a Ginu)  k sobě na vánoční svátky. Kdysi to byli přátelé, přátelé kterým postupem času ztrpčoval život až je dohnal na samé dno. Ti přijmou pozvání i kvůli tomu, aby z něho dostali peníze. V osudný večer se scházejí u večeře a jelikož je jim tato večeře značně nepříjemná, odcházejí si lehnout. Uslyší křik, Ginin křik, která nachází Davida Belliniho mrtvého. Záhadnou smrt přijíždí vyšetřovat inspektor Kelly a jeho spolupracovník seržant Bride.

 

,,Pozval jsem Vás, abych zjistil, kdo z vás mě chce zabít! ''

                                                                              (str. 39)

Inspektor začíná s vyšetřování. Postupem času odhaluje osudy všech přítomných. Osudy na nichž se provinil sám sobecký Bellini.

Koho nakonec policie obviní z vraždy a jak to vlastně všechno dopadné? Na to už musíte přijít sami.....

 

 

Něco malinko o knize:

Líbilo se mi jak autor propracoval každou postavu a jak každá postava měla prostor k tomu abychom mohli vidět její osudový příběh.

Viděli jsme zde:

Osud Steva, který skončil několikrát ve vězení. Mary, která se vypořádávala se sňatkem, který zkonstruoval její otec. Natalie, která je lesbou a která brala prášky na uklidnění. A nakonec osud Giny, která kryla svého přítele budoucího guvernéra, z vraždy dávného přítele z vojny.

Kniha byla na můj vkus až moc obsáhlá, možná že příběh by se dal smrsknout do méně stránek. Ke konci mne nudila svou obsáhlostí, děj se nekonečně natahoval, až jsem si říkala kdy už konečně přijde na scénu vyřešení případu a já budu moci odložit tuto knihu. Musím poznamenat že konec byl překvapující.

 

Název:  Hra se stíny

Originální název:  Schattenspiel

Autor:  Charlotte Link

Nakladatelství:  Melantrich

Rok vydání:  1993

Překlad:  Vlasta Machová

Počet stran:  388

Hodnocení:  8/10

 

Zdroj obrázků : www.google.com

Komentáře...

IWYARtas02

intuinsusaway | 07.12.2013DLTAChiz15

intuinsusaway | 02.12.2013EIHPZess54

intuinsusaway | 01.12.2013Přidat nový příspěvek